Un bărbat vizat într-un dosar de escrocherie a afost condamnat de Judecătoria Bălți la patru ani de detenție. Potrivit anchetei, în perioada 2020-2021, inculpatul, susținând că ar avea influență asupra unor persoane publice, membri ai comisiilor de examinare a conducătorilor auto, ar fi pretins și primit de la șapte persoane 129 691 de lei. Banii ar fi fost pretinși și primiți pentru a favoriza susținerea examenelor de calificare auto. Inculpatul s-a eschivat atât de la urmărirea penală, cât și de la examinarea cauzei în instanță. Până la rămânerea definitivă a sentinței, în privința inculpatului a fost dispusă măsura preventivă sub formă de arest preventiv, acesta fiind anunțat în căutare. Totodată, instanța a dispus confiscarea din contul inculpatului a mijloacelor bănești în sumă de 121 46 de lei, obținute ilicit.
...
Jurnal.md
A pretins bani în schimbul permiselor; Bărbat din Bălți, condamnat la patru ani de închisoare pentru escrocherii